Dedykowane rozwiązania Spirvent dla gmin realizujących projekty parasolowe
Sposób działania
Projekt „Chmura dla Rząśni” polega na podłączeniu każdej instalacji fotowoltaicznej pracującej w Gminie do systemu internetowego mającego na celu zbieranie, przechowywanie oraz analizę informacji na temat pracy instalacji. Komunikację z systemem zapewnia moduł Flara, który przekazuje wszelkie informacje pozyskane z inwertera oraz miernika. Dane z inwertera oraz miernika bezprzewodowego przekazywane są do systemu chmury obliczeniowej poprzez moduł komunikacyjny.
Każdy Mieszkaniec posiadający instalację fotowoltaiczną może śledzić w chmurze parametry pracy ogniw, takie jak np. produkcja i zużycie energii. Z poziomu gminy można weryfikować działanie wszystkich urządzeń zainstalowanych na terenie Gminy Rząśnia, natomiast Operator Systemu Dystrybucyjnego ma możliwość wpływania na pracę każdej instalacji oraz może wysyłać nastawy dla urządzeń pracujących w systemie, dzięki czemu precyzyjnie dostosowuje produkcję energii elektrycznej do zapotrzebowania i unika przeciążeń w systemie dystrybucyjnym.
Produkcja energii zależy od nasłonecznienia. W naszym klimacie jest ono największe w czasie, gdy w większości gospodarstw domowych zużycie jest minimalne, ponieważ domownicy przebywają poza domem. Gdy na jednym terenie takich instalacji jest wiele, produkcja niezużywanej na bieżąco energii może okazać się zbyt duża, by sieć była w stanie ją odebrać.
Sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest komunikacja poszczególnych instalacji z dystrybutorem energii, odbierającym jej niewykorzystaną część. Jest to możliwe dzięki właściwościom urządzeń zastosowanych w Systemie WOLTA. Monitorowanie produkcji energii i analiza tych danych pozwalają na bieżąco dostosowywać produkcję do możliwości odbiorczych sieci. Dzięki temu unikamy wyłączania się instalacji fotowoltaicznych, a tym samym ograniczania korzyści wynikających z wykorzystania energii słonecznej. Wszystkie te procesy, zarówno posiadacze instalacji fotowoltaicznych, jak i dystrybutor energii mogą obserwować przez Internet.
O zdalnym zarządzaniu mocą falowników w chmurze i o stabilizacji pracy sieci niskiego napięcia będzie można zapoznać się już podczas IX Ogólnopolskiego Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+. Podczas tego wydarzenia, przedstawiciel firmy Spirvent będzie opowiadał o tym, jak efektywnie narządzać energią z instalacji fotowoltaicznej.
Zapraszamy również na stoisko firmy Spirvent nr. E-47, podczas tegorocznych targów ENEX w dniach 28.02-01.03 2018 r. w Kielcach
Źródło: Spirvent.pl
Odsłony: 2026