JoomlaTemplates.me by BlueHost Reviews

Wizyta studyjna na Islandii. Październik 2013 Przedstawiciele polskich klastrów spotykają klastrowiczów z Islandii i Turcji

 

Gospodarzem i głównym organizatorem całego wydarzenia był islandzki partner projektu, czyli firma Rannis, a szczególnie jej przedstawiciel w projekcie - Thorvaldur Finnbjörnsson.

Celem wizyty było zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania klastrów islandzkich. Tematem wiodącym był sposób zarządzania klastrem, wraz z położeniem nacisku na rozwój strategii i wzrost konkurencyjności.

W pierwszym dniu odwiedzono klastry i firmy działające w klastrach w Reykjaviku, były to firma VALKA (zajmująca się zastosowaniem automatyki w przemyśle rybnym), Ocean Cluster (skupiający firmy z branży rybnej, obsługujące cały łańcuch dostaw – od połowu do klienta końcowego) oraz Uniwersytet Islandzki, gdzie odwiedzono Icelandic Institute for Intelligent Machines (Islandzki Instytut Robotyki).
W tym dniu odbyły się również spotkanie z władzami lokalnymi i politykami.

Popołudniem odwiedzono elektrownię geotermalną Hellisheiðii i klaster Iceland Geothermal wraz z laboratorium kosmetyków i geotermalnym SPA - Blue Lagoon.

Drugiego dnia miał miejsce kulminacyjny punkt wizyty studyjnej – konferencja dotyczącą klasteringu, w której udział wzięło blisko 100 osób.
Głównym gościem była Minister Przemysłu i Handlu Islandii, pani Ragnheiður Elín Árnadóttir, ciekawe wystąpienia mieli Runólfur Smári Steinþórsson referat: „Cluster Excellence: Strategy and Steps for Development”, Hákon Gunnarsson: “Icelandic Cluster Management and Future of Clusters” i Ekin Taskin (Koordynator Główny Projektu CDCM) z prezentacją: “Management with Cluster Excellence: How to Design a Competitive Strategy for Clusters?”. Również przedstawiciele z Polski mieli możliwość przedstawienia swoich organizacji.

Na koniec wręczono przedstawicielom islandzkich klastrów  certyfikat jakości zarządzania klastrem: „Bronze Label of the European Cluster Excellence Initiative”. Certyfikaty te zostały przyznane w wyniku benchmarkingu przeprowadzonego w ramach projektu CDCM, a te same certyfikaty otrzymały już klastry z Polski i Turcji, które wzięły udział  w benchmarkingu w ramach projektu.

Popołudniem po konferencji miały miejsce spotkania przedstawicieli, poprzedzone wstępem ze strony Thorvalda Finnbjörnsson, który nawiązał do dyskusji z konferencji i zachęcił menadżerów klastrów do podzielenia się swoją opinią. Następnie miało miejsce match-making: przedstawiciele zainteresowanych klastrów prezentowali dotychczasową działalność klastra oraz wymieniali się doświadczeniami z klastrami Islandzkimi i Tureckimi. Spotkania miały na celu nawiązanie ściślejszej współpracy pomiędzy przedstawicielami klastrów z 3 krajów.

Trzeciego dnia odwiedzono klaster Katla Geopark, gdzie wysłuchano prelekcji na temat rozwoju turystyki wulkanicznej połączonej z rozwojem regionu. W trakcie tej wizyty udało się zobaczyć niektóre z najciekawszych atrakcji turystycznych Islandii tj. wodospad Gullfoss i słynne gejzery.

Dzięki tej bezpośredniej wizytacji polscy klastrowicze mieli okazję wprost zetknąć się zarówno z różnego rodzaju zagadnieniami związanymi z metodologią pracy, jak i wszelkimi nowinkami organizacyjno-technicznymi, mającymi na celu wdrażanie możliwie najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Islandczycy mogli z kolei zaczerpnąć nieco informacji pochodzących z Polski. Dzielenie się nimi nawzajem może bowiem przynieść tylko i wyłącznie pozytywne skutki – w tego typu przypadkach zachodzą zazwyczaj procesy obopólnej korzyści. Jeśli dodamy do tego spotkania z politykami, np. władzami lokalnymi, oznacza to, że wizyta RARR-u była niezwykle owocna, bo nastawiona na konkretne i realne działania.

Odsłony: 2994